Koliko staršev ima lahko en otrok?

Z novo zakonodajo ima tromesečna deklica iz kanadske Britanske Kolumbije, v svojem rojstnem listu zapisane tri starše, svojega biološkega očeta in lezbični par. 

Novi družinski zakon v kanadski Britanski Kolumbiji, ki je stopil v veljavo lansko leto, določa, da ima otrok lahko v svojem rojstnem listu navedene tri starše. Zakon zahteva predhodni pisni dogovor med biološko materjo, njenim partnerjem ali partnerko ter darovalcem.

Biološka mati Danielle Wiley in njena “žena” Anna Richards sta tak dogovor podpisali z "darovalcem semena" Shawnom Kangrojem. Wileyeva je za časopis National Post povedala, da je uporabila Kangrojevo spermo za oploditev z vbrizganjem in 23. oktobra 2013 rodila deklico Dello. 

Čeprav je Britanska Kolumbija prva kanadska provinca, v kateri je zakonsko dovoljeno trojno starševstvo v rojstnem listu, pa je že leta 2006 sodišče v Ontariu odločilo, da ima petletni deček tri zakonite starše – svojega očeta, mamo in njeno lezbično partnerko – s tem postal prvi “tro-starševski” otrok v Kanadi.

Višje sodišče v Ontariu je 2. januarja 2006 razveljavilo sodbo nižjega sodišča in dodelilo dečkovemu očetu, materi in materini lezbični partnerki enake pravice in dolžnosti pred zakonom. Nižje sodišče je pred tem, leta 2003, odločilo, da ontarijski zakon s področja starševstva ni mogoče interpretirati tako, da dovoljuje starševstvo več kot dvema osebama (biološkim staršem ali posvojiteljem).  

Ob odločitvi sodišča je sodnik David Aston dejal, da bi “mnogo-starševstvo lahko sprožilo plaz zahtev po pravici starševstva s strani otrokove razširjene družine in ne-bioloških staršev”.

Če ima lahko otrok tri starše, zakaj potem ne bi mogel imeti štiri, šest ali ducat,” se je spraševal sodnik Aston, “kaj pa vse odrasle osebe v komuni ali verski organizaciji ali sekti? Ne glede na posledice socialne politike, ne smemo ignorirati velike verjetnosti, da bodo pravni spori v zvezi s skrbništvom bolj pogosti in se bodo le še poglobili.”

Sodnik višjega sodišča, Marc Rosenberg, pa je svojo odločitev utemeljil s tem, da obstoječi zakon ne upošteva sprememb v kanadski družbi na področju "starševstva". 

Mary Ellen Douglas iz Campaign Life koalicije je kot odgovor na Rosenbergovo odločitev dejala: “Sodišča ne smejo podleči homoseksualnim pritiskom, pač pa morajo upoštevati dejstvo, da vsak otrok potrebuje očeta in mater ter stabilen odnos za otrokov razvoj... Napadi na družino bodo v končnem vodili k propadu družbe. Kako in kje bo mogoče postaviti mejo pri sodnih odločitvah, ko bo šlo za mnogo-starševske primere in kakšno okolje bo to ustvarilo za naše otroke,” 

Katoliška liga za človekove pravice, ki je sodelovala v primeru iz Ontaria kot posrednik, je izpostavila, da je nemogoče predvidevati, kakšne učinke bo dogovor o trojnem "starševstvu" imel in ni jasno, kaj se bo zgodilo v primeru, da se bo odnos med "starši" skrhal. 

Novi družinski zakon v Britanski Kolumbiji bo povzročil, da se bodo pravni spori glede tega kdo je in kdo ni oče ali mati otroku, lahko reševali v končnem vse do vrhovnega sodišča.

Ko je porušen naravni koncept družinse kot skupnosti mame, očeta in otrok. Ko se "biološko" mamo in očeta poljubno odstranjuje iz otrokovega družinskega kroga, je mogoče prav vse. Gre za radikalen eksperiment, katerega najevečje žrtve bodo otroci.

Sorodne novice

Komentarji

Komentiranje trenutno ni mogoče.

KUL.si - Zavod za družino in kulturo življenja je neprofitna organizacija, ki je leta 2009 nastala z namenom pospeševanja temeljnih vrednot: človeškega življenja, človekovih pravic, družine, solidarnosti, demokracije, svobode in aktivnega državljanstva. Spletna stran 24kul.si je interna spletna stran zavoda, Civilne iniciative za družino in pravice otrok ter Koalicije za otroke gre!. Namenjena je izključno informiranju svojih članov in simpatizerjev.

E-novice

E-novice so namenjene obveščanju o delovanju Zavoda KUL.si in povezovanju vseh, ki jih zanima problematika družine in življenja.

Back to Top