Rusko ustavno sodišče: Države lahko zavrnejo sporne sodbe Evropskega sodišča za človekove pravice!

Sodišča ki ne spoštujejo zakonodaje kmalu izgubijo spoštovanje državljanov. To je doživelo Evropsko sodišče za človekove pravice, ko je izreklo v zadnjih letih vrsto kontroverznih odločitev.

V odgovoru na zahtevo skupine članov ruskega parlamenta je Rusko Ustavno sodišče izdalo pravno zavezujoče mnenje v katerem določa, da so odločitve ESČP zavezujoče samo takrat, ko odločitve spoštujejo interpretativna načela kot so zapisana v čl. 31 Dunajske konvencije (Law of Treaties - VCLT). Sodišče je zapisalo takole (v angleščini):

Having established in Art. 26 the fundamental international law principle pacta sunt servanda (each treaty that has acquired force of law is obligatory for its parties and must be fulfilled in good faith) the Vienna Convention also establishes the general rule of interpretation of treaties, providing that a treaty should be interpreted in good faith in accordance with the ordinary meaning to be given to the terms of the treaty in their context and in the light of its object and purpose (Art 31 (1)). Therefore the international treaty is binding for its participants in the meaning that can be deduced from it using the aforementioned rule of interpretation. From this point of view it follows that if the European Court of Human Rights, in the course of examining a particular case, interprets some provision of the [European] Convention on Human Rights in a way that attaches to the words used therein another meaning than the ordinary one, or in a manner contrary to the object and purpose of the Convention, the Respondent State to which the judgment is addressed has the right to refuse its implementation as going beyond the of obligations that this State has freely accepted when ratifying at the Convention”.

Z omenjeno odločitvijo je Rusko ustavno sodišče jasno zavrnilo pravni aktivizem in sporne trditve ultraliberalnih zahodnih sodnikov in pravnikov, da je pravo »živ instrument«. Ti sodniki s svojimi spornimi odločitvami nedemokratično in svojevoljno spreminjajo ustave in zakone, ki so jih sprejeli demokratično izvoljeni poslanci. Na ta način omenjeni pravni aktivisti »uzakonjajo« kontroverzne pravice homoseksualcev do posvojitve otrok ter spreminjajo razumevanje zakonske zveze v številnih državah. Ob tem upamo, da bodo v razumevanju prava Rusiji sledile tudi druge evropske države.

Več:

Sorodne novice

Komentarji

Komentiranje trenutno ni mogoče.

KUL.si - Zavod za družino in kulturo življenja je neprofitna organizacija, ki je leta 2009 nastala z namenom pospeševanja temeljnih vrednot: človeškega življenja, človekovih pravic, družine, solidarnosti, demokracije, svobode in aktivnega državljanstva. Spletna stran 24kul.si je interna spletna stran zavoda, Civilne iniciative za družino in pravice otrok ter Koalicije za otroke gre!. Namenjena je izključno informiranju svojih članov in simpatizerjev.

E-novice

E-novice so namenjene obveščanju o delovanju Zavoda KUL.si in povezovanju vseh, ki jih zanima problematika družine in življenja.

Back to Top