Evropsko sodišče v Strasbourgu je uzakonilo izstradanje in izžejanje bolnikov v bolnicah!

V petek 5. junija 2015 je Evropsko sodišče za človekove pravice v Strasbourgu zavrnilo pritožbo sorodnikov Vincenta Lamberta, ki se niso strinjali z odločitvijo francoskega vrhovnega sodišča, da dovoli odstranitev sonde in s tem njegovega umetnega hranjenja in hidriranja.

S takšno razsodbo so sodniki pritrdili njegovi ženi, ki je za svojega moža zahtevala prekinitev hrane in vode in s tem njegovo predčasno smrt. S to odločitvijo so razglasili dovajanje hrane in vode ne več kot obliko oskrbe bolnika, temveč kot obliko zdravljenja, ki jo lahko zdravniki prekinejo. S to, v mnogih pogledih problematično odločitvijo, je sodišče dalo dovoljenje za izstradanje in izžejanje hudo bolnih bolnikov.

Afera Vincent Lambert se je začela v Franciji aprila leta 2013. Lambert, ki ima danes 38 let je doživel hude poškodbe zaradi katerih je postal tetraplegik. Po krajšem obdobju, ko so ga zdravniki razglasili, da je v »vegetatitvnem stanju«, so ti isti zdravniki odločili, da vendarle ima minimalno stopnjo zavesti. Ta se kaže v zaznavanju bolečine in ugodja ter čustvovanja; njegova komunikacija z ljudmi okoli njega pa je zelo omejena. Čeprav je tetraplegik in ima okvaro možganov je sicer v relativno dobrem zdravstvenem stanju.

Konec leta 2012 so se zdravniki odločili, da zaključijo njegovo življenje s katero se je strinjala njegova žena. Ko so Vincenta prenehali hraniti so njegovi starši šele po 31 dnevih zgroženo ugotovili, da ga želijo zdravniki izstradati in izžejati do smrti (v tem času so mu vsak dan dali samo 2 dc vode). Po pritožbi staršev so zdravniki ponovno pričeli s hranjenjem. Vincent je po tem »šoku« okreval do takšne mere, da je celo premikal noge.

Po različnih pravnih postopkih je francosko Vrhovno sodišče odločilo, da zdravniki lahko prenehajo s hranjenjem Vincenta in ga izstradajo in izžejajo do smrti. Takšni odločitvi pa je 5. junija 2015 pritrdilo tudi Evropsko sodišče za človekove pravice. Omenjena odločitev sodišča bo odmevala tudi v vseh drugih državah članicah Sveta Evrope (tudi v Sloveniji), kjer bodo v prihodnje vedno pogostejši pritiski, da se uzakoni ubijanje hudo bolnih bolnikov. Glavni razlog, ki se skriva za takšnimi prizadevanji pa je vedno isti – denar.

Mnogi menijo, da lahko zavarovalnice in država veliko prihranijo, če v imenu slogana »dostojanstvena smrt« bolnike prepričajo, da se jih ubije; v zameno pa se polastijo njihove pokojnine in pravic izhajajočih iz zdravstvenega zavarovanja, ki so ga plačevali celo svoje življenje. Prav tako je velik problem, ker se s tovrstnimi odličitvami bližamo normalizaciji ubijanja ljudi v bolnišnicah, zdravnikom pa nalagamo delo, ki ne sodi v njihov delokrog.

Pomemben je tudi podatek, da je približno tretjina vseh usmrtitev v bolnicah v državah, kjer je legalizirana evtanazija, nezakonitih in brez privoljenja usmrčene osebe.
 

Več:

Lifesitenews.com

Sorodne novice

Komentarji

Komentiranje trenutno ni mogoče.

KUL.si - Zavod za družino in kulturo življenja je neprofitna organizacija, ki je leta 2009 nastala z namenom pospeševanja temeljnih vrednot: človeškega življenja, človekovih pravic, družine, solidarnosti, demokracije, svobode in aktivnega državljanstva. Spletna stran 24kul.si je interna spletna stran zavoda, Civilne iniciative za družino in pravice otrok ter Koalicije za otroke gre!. Namenjena je izključno informiranju svojih članov in simpatizerjev.

E-novice

E-novice so namenjene obveščanju o delovanju Zavoda KUL.si in povezovanju vseh, ki jih zanima problematika družine in življenja.

Back to Top