Odvzem otrok starima staršema je v nasprotju z doktrino socialnega dela!

Vse preveč so se do sedaj vprašanja otrok  Škratek  usmerjala  na upravne postopke, manj pa od sami primernosti takih odvzemov  - z vidika doktrine socialnega dela in prakse.

 V teh dneh sem se posvetoval z nekaterimi bivšimi kolegicami in kolegi iz področja socialnega skrbstva. 

Menim, da je premestitev otrok s strani  CSD v sodelovanju z ministrico   v nasprotju s doktrino socialnega dela. Otroka bi lahko premeščali iz domačega okolja, le če bi bila ogrožena (!) - kar v primeru konkretnih starih staršev seveda ne drži.

In še nekaj o praksi.
Spomnim se kar veliko primerov, ko predlogi za izločitve iz domačega okolja niso bili sprejeti. Kriteriji so bili do sedaj zelo restriktivni. Zakaj tak obrat v praksi - ne vem. V doktrini in praksi se je namreč uveljavilo, da se otroka v taki rani mladosti praviloma ne izloča. Le če je ta res ogrožen; če je po sredi socialna patologija, kot npr.: hud  alkoholizim in druge oblike zasvojenosti, hudo fizično nasilje med roditeljema ali direktno do otrok, ogrožanje zdravja, ne-pošiljanje v šolo, itd ...

Nikakor pa ne more biti razlog sama presoja kje je "boljše ali slabše". To je le v primeru, če otrok nima v svoji dosedanji življenjski sredini nikogar.  Tudi za rejniško družino, kjer so sedaj namestili "Škratkovi otroci ", bo lahko kdo našel čez čas širom Slovenije, še boljšo družinsko okolje, pa jih zato ne bomo prestavljali.
Upam, da razumemo poanto.

Razlog za izločitev iz okolja kjer bivajo je lahko le hudo ogrožanje, ne pa kje bi bilo lahko bolje. Najslabše je namreč to, da se ga izloča iz okolja v katerem je ljubljen, do katerega čuti pripadnost in s katerim ohranja družinsko vez.

Tudi stari starši so lahko ustrezni rejniki, posebno, če so bili - kot je v imenovanem primeru - z otrokom že povezani. V tem primeru pa njihova vloga sploh ni posredovana v postopek - torej sploh ni bila obravnavana - kar pa ni le postopkovno sporna zadeva, ampak navprek s samo doktrino socialnega skrbstva.

Andrej Magajna

Pripis: Dopis s to vsebino je bil poslan voditeljem odmevov na RTV SLO.

Sorodne novice

Komentarji

Komentiranje trenutno ni mogoče.

KUL.si - Zavod za družino in kulturo življenja je neprofitna organizacija, ki je leta 2009 nastala z namenom pospeševanja temeljnih vrednot: človeškega življenja, človekovih pravic, družine, solidarnosti, demokracije, svobode in aktivnega državljanstva. Spletna stran 24kul.si je interna spletna stran zavoda, Civilne iniciative za družino in pravice otrok ter Koalicije za otroke gre!. Namenjena je izključno informiranju svojih članov in simpatizerjev.

E-novice

E-novice so namenjene obveščanju o delovanju Zavoda KUL.si in povezovanju vseh, ki jih zanima problematika družine in življenja.

Back to Top