OTROCI MISLIJO S SRCEM, ZATO VEDO, KJE JE NJIHOV PRAVI DOM IN KDO JIH IMA SRČNO RAD.

Glas starih staršev spremlja tragedijo koroških dečkov, odkar so starim staršem odrekli pravico, da njihovi vnuki živijo skupaj z njimi. Da so bili postopki nehumani do otrok in starih staršev, pa tudi nezakoniti, smo skupaj s krajani iz Pameč opozarjali ves čas.  Že na začetku  smo opozarjali na proti-pravno in neživljenjsko stanje, ker stari starši niso smeli biti stranka v postopku in jim je CSD Velenje s tem odvzel pravico do skupnega družinskega življenja z vnukoma.  Da » stari starši niso stranka v postopku«, smo poslušali v javnih izjavah ministrstva Anje Kopač Mrak, nas in sosede dedka in babice pa je ministrica  skupaj s svojimi sodelavci poimenovala:«Ulica«, torej neke kričače, prevratnike, drhal in kar je še takšnih sinonimov za »ulico«.  Ministrica je očitno pozabila, da so ji dali oblast prav sosedje in ulica in to zato, da bo  pisala dobre zakone in skrbela za pravičnost na področju, ki ji je bilo zaupano.

Stroki pač moramo  zaupati, kot je razlagala in je njena edina verodostojna opora.
Kdo pa je ta stroka, ki otročkom odvzame stare starše, ki jih poznajo, se z njimi igrajo, jih tolažijo in jim pomagajo ob izgubi njihove mamice? Stroka (morda pa le plačani posamezniki, ki rešujejo nezakonito delovanje CSD-jev in posledično ministrstva) je  odločila, da je  bivanje pri rejnici, ki je otroci ne poznajo, njihova največja korist. Otroci so tej imenitni stroki pokazali  ogledalo, ki ga ignorira – ogledalo ljubezni, kjer se  v enem samem otroškem stavku zrcali njihovo hrepenenje : »Babi, a gremo zdaj domov«? »

Prav zato, pa čeprav po treh mesecih nasilne iztrganosti, majčken deček vpraša babico. »Babi, a gremo zdaj domov«? »

Za nas, Glas starih staršev – Združenje starih staršev Slovenije je največja korist za otroka, da živi pri svoji ožji in širši družini. Če  življenje pri mami in očetu ni možno,  je največja korist otrok, da živijo  pri svojih starih starših, tetah, stricih, svojih krstnih in birmanskih botrih ali pri polnoletnih sestrah in bratih. Šele če  te razširjene družine ni, se otroku poišče nadomestna družina.
Monopol Centrov za socialno delo se mora končat! Stari starši ne samo, da bomo – moramo biti stranka v postopku!

Le ustrezna zakonodaja, ki je sedaj še nimamo, lahko prepreči take nepravilnosti in bolečine, ki jih zdaj doživljajta osirotela dečka in njuna dedek in babica.

V DRŽAVNI ZBOR JE ŽE VLOŽENA NUJNA SPREMEMBA ZAKONA O ZAKONSKI ZVEZI IN DRUŽINSKIH RAZMERJIH (ZZZDR)

Gibanje za otroke in družine.si je v Državni zbor že  vložilo Novelo zakona o zakonski zvezi in družinskih razmerjih, s katero odpravlja možnosti takih nezakonitih postopkov in upošteva pomen razširjene družine, še posebej odločitve starih staršev v primerih kot poteka pri koroških otrocih. V Predlogu zakona so tudi stališča  Glas starih staršev, torej možnost, da stari starši posvojijo svoje vnuke. S to Novelo se odpravlja najbolj očitne pomanjkljivosti, o katerih smo govorili v času družinskega referenduma ter v primerih skrbništva oz. rejništva kot potekajo v zadnjem času

ZAKAJ  JE POTREBNA NUJNA SPREMEMBA ZAKONA O ZAKONSKI ZVEZI IN DRUŽINSKIH RAZMERJIH (ZZZDR)

Stari starši so iz slovenske temeljne družinske zakonodaje skorajda v celoti izločeni, saj so jim po ZZZDR omogočeni le stiki, npr. če se starša ločita. To ne odraža dejanskega pomena starih staršev v naših družinah ter navezanosti vnukov na stare starše. Stari starši so namreč v mnogih primerih poleg staršev otrokom najbližji. Kljub javnemu soglasju o pomenu starih staršev za razvoj in vzgojo vnukov, pa slovensko družinsko pravo tej realnosti ne sledi.
Med vsemi otrokovimi sorodniki imajo zelo pogosto prav stari starši posebno vlogo in pomen. V mnogih primerih so nepogrešljiva opora staršem pri varstvu in vzgoji otrok. Z vnuki preživljajo veliko časa, med njimi pa so stkane tesne čustvene vezi in medsebojna navezanost. Zato je prav, da jim v primerih, ko starši iz takšnega ali drugačnega razloga roditeljske pravice ne izvršujejo, tudi zakon prizna posebno vlogo.

Cilj predlaganega zakona je varstvo otrokovih koristi, saj vsebuje rešitve za nepretrganost otrokove vzgoje, kot to določa Konvencija o otrokovih pravicah. Predlog Novele zakona ureja možnost, da lahko stari starši prevzamejo skrb za otroka v primeru, da otrok ostane brez staršev ter, da lahko stari starši posvojijo vnuka ali vnukinjo, če to ne nasprotuje načelu koristi za otroka. Praviloma je  za otroka najprimernejše okolje širša družina, v okviru katere vnuke in stare starše vežejo čustvene vezi.

Pri določitvi skrbnika potrebno izmed želja in predlogov bližnjih sorodnikov posebej skrbno preučiti tiste, ki jih izrazijo stari starši. Ta določba bo otrokom zagotovila, da bo njihova koristi ob postavitvi pod skrbništvo bolj natančno ugotovljena, mnenja starih staršev pa tekom postopka ne bo možno ignorirati.

Za Zakon bo potrebno zbrati 5000 podpisov, ki jih bo Gibanje za otroke in družine.si začelo zbirati s 1. septembrom. Že sedaj vabimo k podpisu vse, ki  bi želeli obvarovati otroke in vnuke pred  podobnimi proti- družinskimi postopki, kot so jih v primeru koroških dečkov izpeljali tako v obeh  oba centrih za socialno delo kot v Ministrstvu, ki ga vodi dr. Anja Kopač Mrak.

Metka Zevnik, predsednica
Glas starih staršev - Združenje starih staršev Slovenije

Sorodne novice

Komentarji

Komentiranje trenutno ni mogoče.

KUL.si - Zavod za družino in kulturo življenja je neprofitna organizacija, ki je leta 2009 nastala z namenom pospeševanja temeljnih vrednot: človeškega življenja, človekovih pravic, družine, solidarnosti, demokracije, svobode in aktivnega državljanstva. Spletna stran 24kul.si je interna spletna stran zavoda, Civilne iniciative za družino in pravice otrok ter Koalicije za otroke gre!. Namenjena je izključno informiranju svojih članov in simpatizerjev.

E-novice

E-novice so namenjene obveščanju o delovanju Zavoda KUL.si in povezovanju vseh, ki jih zanima problematika družine in življenja.

Back to Top