Primer koroških dečkov je v interesu javnosti, mediji smejo in morajo poročati vseobsežno

Sodišče: Poročanje o koroških dečkih je v javnem interesu

Okrajno sodišče v Ljubljani je zavrnilo poskus odvetnice CSD Velenje in Slovenj Gradec Simone Marko, da bi dosegla prepoved omenjanja koroških dečkov v medijih.  Odgovorni za nezakonit odvzem koroških dečkov so želeli medijem prepovedati uporabo poimenovanj »koroški dečki«, »velenjski dečki« ter »dečka, ki sta bila marca lani odvzeta babici in odpeljana v rejniško družino«. S tem sta po menju odvetnice Simone Marko stigmatizirana, saj se ju povezuje z očetom.

Nezaslišano sprenevedanje  odvetnice CDV Velenje Simone Marko v medijih

Izjava odvetnice CSD velenje, Simone Marko za RTVSlo: »Nedvomno je, da če se poroča o dečkih, o tem da bi izvajala ali da bi lahko izvajala stike z očetom, ki je storil kaznivo dejanje zoper življenje, zoper njuno mamo, sem prepričana, da se pojavi, na žalost, veliko staršev, ki bi svojim otrokom prepovedali ali celo onemogočili stik, druženje, kontakt s tema dečkoma.«

Odvetnica Simona Marko se za svoje poraze na sodiščih maščuje Franciju Donku in Romanu Vodebu.

Odvetnico CSD Velenje Simono Marko naenkrat skrbi medijsko povezovanje koroških dečkov z očetom, ki je ubil njuno mamo, medtem ko ju CSD Velenje sili v fizične stike z očetom. Poročanje medijev o tem, da bi ali da bi lahko izvajala stike z očetom, ki je obsojem za kaznivo dejanje umora, bi po njeno lahko koroška dečka prikrajšalo za družbo vrstnikov. Kot odvetnica CSD Velenje Simona Marko gotovo ve, da CSD Velenje vseskozi spodbuja za otroka neprimerne stike z očetovimi sorodniki, ki jih dečka po navedbah babice do sedaj sploh nista poznala, po drugi strani pa z birokratskimi in pravnimi ovira preprečujejo stike vnučkov z babico in dedkom, ki sta njuna edina in prava družina, vse sodbe instance pa so ugotovile obstoj družinskega življenja med njimi.

»Zastopniki« velenjskih dečkov iz CSD Velenje so nestrokovni in delujejo proti interesom otrok

Da gre pri tem za prvovrstno sprenevedanje, priča tudi izjava skrbnice koroških dečkov Alenke Gabrovec, ki je javno priznala, da CSD Velenje  vseskozi omogoča stike koroških dečkov z njunim očetov v zaporu, čeprav je to v popolnem nasprotju s strokovnimi spoznanji in je po moje celo hišniku in čistilki na Fakulteti za socialno delo jasno, da v tako zgodaj po umoru njune mame stiki dečkov z očetom le še poglabljajo njuno travmo. V tej fazi bilo bilo povsem dovolj, da bi dečkoma povedali, da ju pozdravlja njun ati, ki je v zaporu,ker jima je vzel mamico.

Poskusom utišanja zagovornikov koroških dečkov ni videti konca

Sodišče je ugotovilo, da je zahteva po cenzuri neutemeljena in je poročanje o koroških dečkih za  javnost pomembna tema, o kateri so smeli, smejo in morajo poročati. Med slednje sodi tudi moje pisanje o koroških dečkih, posebej še zato, ker sem tudi strokovni zastopnik babice v njenem prizadevanju za končanje travme koročkih dečkov in vrnitev vnučkov v ljubeč objem babice in dedka.

Sodba okrajnega sodišča v Ljubljani je posredno tudi odgovor Cerarjevi koaliciji in ministričini sekretarki Martini Vuk, ki so krajanom Pameč, odvetniku, Gibanju za otroke in družine ter meni kot vodji Odbora za varstvo pravic vnukov in starih staršev vseskozi prepovedovali opozarjati na nezakonito ugrabitev koroških dečkov, češ da se o primerih, o katerih še tečejo sodni postopki, sploh ne sme govoriti.

Simona Marko: »Namen prepovedi poročanja o koroških dečkih ni v tem, da se naj ne obvešča javnosti o neki zgodbi, ki bi lahko bila javno interesantna«.
Po ovadbi za kaznivo dejanje razžalitve, ki sem jo od Simone Marko prejel pisec teh vrstic, še prej pa psihoanalitik Roman Vodeb,  so »zagovorniki« koroških dečkov ovadili tudi oba odvetnika babice,  neuradno zaradi »odtekanja podatkov v javnost.«

Vsa slovenska sodišča so v žalostnem velenjskem primeru enotna: zavzemanje za vrnitev koroških dečkov v njuno edino družino babice in dedka je pravično in plemenito delo, s katerim je potrebno nadaljevati.

Avtor

Franci Donko

Socialni delavec

Sorodne novice

Komentarji

Komentiranje trenutno ni mogoče.

KUL.si - Zavod za družino in kulturo življenja je neprofitna organizacija, ki je leta 2009 nastala z namenom pospeševanja temeljnih vrednot: človeškega življenja, človekovih pravic, družine, solidarnosti, demokracije, svobode in aktivnega državljanstva. Spletna stran 24kul.si je interna spletna stran zavoda, Civilne iniciative za družino in pravice otrok ter Koalicije za otroke gre!. Namenjena je izključno informiranju svojih članov in simpatizerjev.

E-novice

E-novice so namenjene obveščanju o delovanju Zavoda KUL.si in povezovanju vseh, ki jih zanima problematika družine in življenja.

Back to Top