64% žensk je bilo prisljenih v dejanje končanja življenja nerojenega otroka? (6. del)
09.11.2016Nadaljujemo s predstavitvijo znanstvenih študij o postabortivnem sindromu in tveganjih, s katerimi se srečujejo matere, ki so splavile.
65 % je doživelo travmo, 31 % je imelo zdravstvene komplikacije
V študiji Medical Science Monitor so raziskovalci primerjali Američanke in Rusinje, ki so opravile splav.
65 % Američank v raziskavi je doživelo več različnih simptomov posttravmatske stresne motnje (PTSM), ki so jih pripisovale svojim splavom. Malo več kot 14 % jih je poročalo o vseh potrebnih simptomih za klinično diagnozo s splavom povzročenega PTSM-ja. 31 % je imelo zdravstvene komplikacije po splavu. (VM Rue et. al., “Induced abortion and traumatic stress: A preliminary comparison of American and Russian women,” Medical Science Monitor 10(10): SR5-16, 2004)
64 % je doživelo prisilo, 84 % ni bilo v celoti informiranih
V zgornji študiji, ki primerja Američanke in Rusinje, ki so opravile splav, je 64 % Američank poročalo, da so občutile pritisk s strani drugih, da opravijo splav. 84 % jih je reklo, da niso bile deležne primernega svetovanja. (VM Rue et. al., “Induced abortion and traumatic stress: A preliminary comparison of American and Russian women,” Medical Science Monitor 10(10): SR5-16, 2004)
Splav povezan s širokim spektrom motenj v duševnem zdravju
Leta 2008 so bili v Journal of Psychiatric Research objavljeni rezultati ankete, v kateri je sodelovalo 5.877 žensk. Ta je pokazala, da imajo ženske, ki so opravile splav, večje tveganje za različne motnje v duševnem zdravju. Raziskovalci so opazili 15 različnih težav z duševnim zdravjem, med drugim: anksiozne motnje (panična motnja, napadi panike, agorafobija, posttravmatska stresna motnja), motnje razpoloženja (bipolarna motnja, manija, huda depresija) in motnje zlorabe substanc. Splav je znatno prispeval k 12-im od 15-ih preučevanih motenj.
vir: (PK Coleman et. al., “Induced abortion and anxiety, mood, and substance abuse disorders: Isolating the effects of abortion in the national comorbidity survey,” Journal of Psychiatric Research doi:10.1016/jpsychires.2008.10.009, 2008.)
Komentarji
Komentiranje trenutno ni mogoče.