Danska in Norveška še bolj liberalizirali zakone o splavu, medtem ko Evropa drvi proti demografskemu samomoru
03.09.2024Znanost je naš idol – dokler ne poseže v naš zakrament. Potem jo ignoriramo in se pretvarjamo, da dojenčki, ki v maternici zehajo in si sesajo palec, ne čutijo bolečine in jih lahko za naše udobje zdrobimo in razkosamo. Kljub medicinskemu in tehnološkemu napredku, ki nam je omogočil edinstven vpogled v razvoj človeka v maternici, je vse več evropskih držav vse bolj skrajnih glede splava.
V 18. tednu nosečnosti lahko otrok v maternici kolca in zeha; takrat lahko nerojeni otrok čuti tudi bolečino. Nedonošenčki so zunaj maternice preživeli že v 21. tednu. Za primerjavo navajamo, kako je videti otrok v maternici v 18. tednu:
https://www.youtube.com/watch?v=eR1Ut4BPbOw
Danska je maja 2024 prvič po letu 1973 spremenila zakon o splavu, ko je bil splav uzakonjen do 12. tedna nosečnosti. Vlada je v dogovoru s Socialistično ljudsko stranko, Rdeče-zelenim zavezništvom, Dansko socialno-liberalno stranko in Alternativo zvišala mejo splava na 18 tednov. Hkrati je nova danska ureditev splava omogočila, da lahko 15- do 17-letniki opravijo splav brez soglasja staršev.
„Gre za svobodo posamezne ženske, za pravico do odločanja o lastnem telesu in življenju. To je zgodovinski dan za enakost žensk,“ je dejala danska ministrica za digitalizacijo in enakost spolov Marie Bjerre. „Po 50 letih je čas, da gredo pravila o splavu v korak s časom, in zdaj krepimo pravico žensk do samoodločanja,“ je dodala danska ministrica za notranje zadeve in zdravje Sophie Løhde. Nova ureditev bo začela veljati 1. junija 2025.
Avgusta je sledila norveška vlada in napovedala, da bo prav tako zvišala omejitev splava z 12 na 18 tednov. Kljub 12-tedenski meji ženske pogosto zaprosijo za dovoljenje za splav v poznejših obdobjih nosečnosti in ga tudi dobijo, norveški minister za zdravje Jan Christian Vestre pa je izjavil, da vladni predlog zakon usklajuje „z današnjo prakso. Po 12. tednu skoraj nikomur ne zavrnejo prošnje za splav.“ Dodal je, da je splav ključnega pomena za norveško identiteto: „Pravica žensk do samoodločanja o splavu je na Norveškem temeljna vrednota.
Čeprav Norveški inštitut za javno zdravje pravi, da je bila stopnja splavov „zgodovinsko nizka že več let“, se je število splavov v letu 2023 v primerjavi z letom 2022 povečalo za 6,7 %, pri čemer je bilo v maternici ubitih 12.814 novorojenčkov - število, ki se bo zagotovo povečalo, če bodo splavi dovoljeni tudi v poznejših obdobjih nosečnosti.
Norveška vlada se je z odločitvijo odzvala na lobiranje aktivistov za splav, zaradi katerega je vlada leta 2023 naročila ustanovitev „posebnega sveta za splav“. Svet je priporočil, da se splav dovoli do 18. tedna in v nekaterih okoliščinah tudi pozneje. Norveški svet katoliških škofov se je odzval v odločno oblikovanem pismu, naslovljenem na ministrstvo za zdravje in oskrbo:
»Predlog zakona ukinja zarodek kot subjekt, ki ima pravico do pravic. Obravnava splava ima v ožjem pomenu besede tragično razsežnost. V vsakem primeru je opravljen splav razlog za žalost, izgubo za skupnost. Le na tej podlagi, tako smo prepričani, lahko naša družba odgovorno in racionalno obravnava dobrobit vseh vpletenih strani. Predlog za podaljšanje roka brezplačnega splava za šest tednov prispeva k spodkopavanju glavne naloge zakonodaje: zaščititi integriteto posameznih oseb na podlagi načela pravičnosti, tudi kadar je posameznik nemočen, brez možnosti, da bi govoril v svojem imenu. Iz teh razlogov zahtevamo, da se predlog zakona zavrne.« Čeprav mora predlog dobiti zadostno podporo glasovati v norveškem parlamentu, pa se Stortingetu zdi, da so glasovi že zagotovljeni. Po poročanju agencije Associated Press: „Do zdaj je približno 80 poslancev izjavilo, da bodo glasovali za novi zakon. Kdaj bo glasovanje v parlamentu potekalo, še ni bilo jasno.“ Vsi poslanci spremembe ne podpirajo - Stranka centra, ki je del vladajoče koalicije, želi ohraniti omejitev na 12 tednov -, vendar vlada ne pričakuje težav pri sprejemanju predloga.
Znanost je naš idol - dokler ne poseže v naš zakrament. Potem jo ignoriramo in se pretvarjamo, da dojenčki, ki v maternici zehajo in si sesajo palec, ne čutijo bolečine in jih lahko za naše udobje zdrobimo in razkosamo. Evropska tragedija.
Vir: Lifesitenews.com
Komentarji
Komentiranje trenutno ni mogoče.