Sporna titoistična proslava na osnovni šoli Bičevje še naprej buri duhove
15.11.2016Titoistična proslava in naše javno razkritje dogajanja na osnovni šoli Bičevje, kjer so osnovnošolce politično zlorabili za poveličevanje socialističnega sistema ter nekdanjega dosmrtnega predsednika, množičnega morilca ter kršitelja človekovih pravic Josipa Broza Tita, sta še naprej deležna velike pozornosti. Na naš javni poziv se je odzvalo več udeležencev. Zanimivo. Iz njihovih opisov dogajanja se zdi, kot da niso bili na isti prireditvi.
V nadaljevanju v celoti objavljamo dva opisa dogajanja. En je bil posredovan anonimno, pošiljatelj drugega pa ne želi biti imenovan. Vabimo vas, da nam še naprej pošiljate vaše opise in posnetke dogajanja na: info@24kul.si, saj želimo priti zadevi do dna.
Prvi odziv staršev:
»Pozdravljeni!
Kot že kar dolgoletna mama na šoli sem z veseljem prišla na prireditev ob lepem jubileju šole. Zapuščala pa sem jo z malo manj prijetnimi občutki. Takole je moje videnje prireditve:
Po uvodnih pozdravih in govoru ravnateljice in župana (ki je tudi zgodba zase...) je bila prireditev zamišljena kot primerjava oz. razlike v šoli nekoč in danes.
Tako so za uvod v šolsko leto nekoč prikazali sprejem v pionirje: učiteljica je učencem nataknila rutke in titovke, potem pa so za vodjem pionirjev ponavljali (celo!) prisego pionirjev. Res da so otroci ko so odšli z odra nazaj med pevce, takoj sneli rutko in kapico, a zoprn občutek je ostal...
Prikaz pouka nekoč se je začel s prihodom učiteljice, pozdravom "zdravo", nato pa je reditelj poskrbel za pozdrav "Za domovino ...". In z namenom uprizoritve šole nekoč je ves čas proslave na šolski tabli ob robu odra visela Titova slika. Prikazali pa so - recimo mu - pouk domovinske vzgoje, kjer je učiteljica v slogu takratne indoktrinacije slavila in hvalila režim in zasluge partizanov in jih spodbujala, kako naj bodo "dobri učenci" in zavedni Titovi mladinci. Tole o pouku pišem po spominu - besede niso čisto tiste, ki so bile uporabljene takrat, pomen pa je isti.
Res da so pionirji ena tistih stvari, ki jih večina od nas takoj poveže s starim režimom in poukom takrat, in res da je Tito s svojim režimom najbolj zaznamoval obdobje pred osamosvojitvijo. A verjetno obstaja še kaj drugega, s čimer bi lahko prikazali razliko v šoli nekoč in danes. In če so že uporabili pionirčke - zakaj smo morali poslušati celo prisego? Torej podobno kot v Ajdovščini: zamišljeno dobro (no, stvar debate), izpeljano slabo...
Novo dejstvo: na odru je bila ves čas slika nekdanjega dosmrtnega predsednika in množičnega morilca Josipa Broza Tita.
Videlo se je, da nastopajoči otroci pravzaprav ne vedo, za kaj gre in je bila to njim pač le igra oz. predstava. In smo torej tam, kjer smo zadnje čase precej pogosto: prikazati nekaj, kar je v osnovi slabo (pa naj bo to povojni režim ali pa ideologija spola) kot nedolžno, nevtralno, nikomur-hoteč-hudega, in s tem temu odvzeti negativnost, kar lahko sčasoma vodi v sprejemanje sicer negativnih stvari za pozitivne (ali pa vsaj ne-slabe).«
Kako bi se odzvala vsa demokratična javnost in organizacija prejemnikov borčevskih pokojnin, če bi ves čas proslave ob 100 letnici neke šole na odru visela Hitlerjeva slika, otroci pa bi bili prisiljeni vzklikati "Heil Hitler!", kar je bil štiri leta uradni šolski pozdrav v delih Slovenije, ki so bili med vojno priključeni nacistični Nemčiji? Upravičeno bi se vsi mi uprli. Prav tako je v naših šolah upravičen upor proti komunistični ideologiji, katere predstavniki so pomorili na desettisoče ljudi - tudi veliko nedolžnih otrok. Po evropski resoluciji o totalitarnih sistemih so fašizem, nacizem in komunizem izenačeni kot zavržni politični sistemi.
Drugi odziv staršev:
»Pozdravljeni,
20. 10. 2016 sem kot bivši učenec bil del 50. obletnice osnovne šole Bičevje. Šolo sem obiskoval že v času Republike Slovenije, tako, da sam iz izkušenj ne morem zagotavljati kakšno je šolanje izgledalo.
Kar pa se tiče vašega članka pa Vas moram opozorit, da je širjenje nestrpnosti in nasilja prepovedano v slovenski ustavi (63. čl) ter v zakonu o medijih Republike Slovenije (8. čl).
Da preidem k dejstvu, del prireditve katerega venomer omenjate ni na nikakršen način silil otroke k poveličevanju Josipa Broz Tita, totalitarnih simbolov ipd. Enostavno je želela OŠ Bičevje predstaviti zgodovino sprejema učencev v šolo, ki pa je v času Socialistične federativne republike Jugoslavije izgledala takšna kakršno so uprizorili učenci OŠ Bičevje.
Kar pa se tiče javnega vzklikanja sloganov kot so ljubiti samoupravni socializem, ljubiti Federativno socialistično republiko Jugoslavijo, Vam lahko zatrdim, da se to na prireditvi ni dogajalo kaj šele prisilno vzklikalo, kajti vsekakršno poveličevanje totalitarnih simbolov je, kot ste ugotovili že sami, v Republiki Sloveniji prepovedano z ustavo. Se mi pa zdi, da nam zdrava pamet, da vedeti da v 21. stoletju, v času demokracije in zatona totalitarnih sistemov (v tem primeru komunizem) je kaj takšnega ne verjetnega, še posebej pa ne v javni ustanovi!!
Navajate tudi podatke, da je dal Josip B. Tito ubiti preko 220000 ljudi, slovencev. Vas smem vprašati iz kje črpate te vire? Glede na to, da viri niso navedeni so to samo številke, katere si lahko izmisli kdorkoli.
Se mi pa zdi skrajno nedopustno, da na spletni strani navajate nepreverljive podatke, neresnične podatke. Drugič pa objava voditelja nacistične Nemčije, Adolfa Hitler ob takem članku povzroča slabost in nelagodje. Tretjič mečete v ''isti koš'' Hitlerja in Tita je nedopustno, preberite si zgodovino odnosov med Nemčijo in Jugoslavijo v času 2. svetovne vojne, ter se zamislite nad svojimi dejanji
Nezaslišano in skrajno ogabno, da se v 21. stoletju sramujete lastne zgodovine ter jo krivite v ravnine neresnice!!
V pričakovanju odgovora Vas lepo pozdravljam!«
Komentarji
Komentiranje trenutno ni mogoče.